trenerka.info logo
meditate

Joga i pilates to dwie cudowne aktywności fizyczne, które mogą przynieść Ci mnóstwo korzyści – zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Jestem nauczycielką jogi i pilatesu i nawet mi trudno jest jednoznacznie stwierdzić, którą praktykę preferuję. Obie dają niesamowite efekty i zamiennie pojawiają się w grafiku moich zajęć i codziennych aktywności.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej jodze i pilatesowi, porównując ich najważniejsze podobieństwa i różnice. Jestem pewna, że po lekturze tego poradnika, bez problemu wybierzesz optymalną opcję aktywności fizycznej dla siebie! Na koniec podpowiem Ci, czym kierować się przy ostatecznym wyborze.

Największe podobieństwa jogi i pilatesu

Tym, co najbardziej łączy jogę i pilates są korzyści, jakie niosą ze sobą dla ciała i ducha. Wykonywanie obu pozytywnie wpływa na poprawę elastyczności mięśni i budowanie siły. Po zakończeniu praktyki jogi lub sesji pilatesu poczujesz odprężenie, relaks i zredukujesz napięcie. Obie aktywności pozytywnie wpłyną na wygląd Twojej sylwetki, chociaż nie zauważysz aż tak spektakularnych efektów, jak po regularnych ćwiczeniach na siłowni.

Oto trzy największe podobieństwa jogi i pilatesu.

Świadomość ciała

Ćwicząc pilates i praktykując jogę budujesz świadomość swojego ciała. Obie aktywności polegają na skupieniu się na precyzyjnych i kontrolowanych ruchach oraz łączeniu ciała z umysłem. Pomagają w tym techniki oddechowe, obserwowanie własnego ciała i jego ograniczeń oraz skupienie na własnych odczuciach.

Powtarzalność ćwiczeń w pilatesie i asan w jodze pozwala kontrolować swoje postępy, zauważać progres oraz wskazuje miejsca do poprawy. Dzięki precyzyjnym, starannie przemyślanym ruchom minimalizujesz ryzyko kontuzji.

Koncentracja na oddychaniu

Pranajama, czyli technika pracy z oddechem, jest jednym z najważniejszych elementów jogi. Zadaniem pranajamy jest poprawa przepływu energii w ciele i pomoc w uspokojeniu umysłu, co więcej, istnieje kilka technik kontrolowanego oddychania (m.in ujjayi czy bhramari).

Oddychanie to ważny element ćwiczeń pilatesu. Joseph Pilates wykorzystywał pranajamę także dla własnych celów, chcąc poprawić swoją technikę oddychania. Zdaniem Pilatesa, poprawny wydech pozwala oczyścić organizm z toksyn i zaangażować mięśnie głębokie brzucha. Oddychanie w pilatesie różni się jednak nieco od pranajamy, ponieważ sięga głębiej, aż do dolnych partii brzucha.

Wzmacnianie mięśni głębokich

Chociaż joga i pilates robią to na różny sposób, osiągają podobny cel – wzmacniają mięśnie. Obie aktywności wzmacniają równowagę mięśniową, angażując mniejsze i większe mięśnie w całym ciele. W przeciwieństwie do innych ćwiczeń, joga i pilates skupiają się na mięśniach głębokich, które pomagają w budowaniu stabilnej i mocnej sylwetki.

Joga i pilates oferują szeroki wybór asan i ćwiczeń, które można dostosować do swoich możliwości i stopnia doświadczenia. Regularna praca przynosi niesamowite efekty, a mocne mięśnie pomagają w zachowaniu zdrowia i sprawności fizycznej na długie lata.

Joga i pilates: czym się różnią?

Joga i pilates mają nieco inne podejście do celów aktywności. Pilates skupia się na budowaniu siły, koncentruje się na mięśniach głębokich (core) i podchodzi do wysiłku fizycznego bardziej metodycznie. Joga z kolei stawia na balans i elastyczność, posiada wiele odmian i jest doskonałym narzędziem do walki ze stresem.

Historia

Korzenie jogi sięgają starożytnych Indii. Według niektórych źródeł praktykowano jogę już w latach 3300 – 1300 p.n.e., a filozofia jogi mogła rozwijać się dużo wcześniej, nawet przed powstaniem źródeł pisanych. W krajach zachodnich joga zdobyła wyjątkową popularność dopiero w XIX i XX wieku, a przez kolejne lata kształtowały się jej różne style.

Historia pilatesu jest o wiele krótsza. To system ćwiczeń, który został opracowany przez jednego człowieka, Josepha Pilatesa, w XX wieku. Inspiracją do stworzenia pilatesu były kocie ruchy. Pilates skupia się wyłącznie na stabilizacji i wzmacniania działa, nie towarzyszy mu żadna filozofia. Mimo to w niektórych źródłach pojawiają się informacje, że znaczna część techniki ćwiczeń w pilatesie wywodzi się z zainteresowania Josepha Pilatesa filozofią Wschodu, w tym jogą.

Filozofia i aspekty duchowe

Filozofia i aspekt duchowy są kluczową częścią jogi, a jej korzenie sięgają starożytnych hinduskich tekstów, które jasno podkreślają przekonanie o tym, że ciało, umysł i duch są ze sobą nierozerwalnie połączone, a celem człowieka jest dążenie do ich harmonii. Droga duchowa w jodze jest nazywana ośmiostopniową ścieżką.

W przeciwieństwie do niej pilates skupia się bardziej na zdrowiu fizycznym, co nie oznacza, że osoby ćwiczące pilates nie odczują pozytywnych skutków psychicznych, wynikających ze zwiększenia koncentracji, świadomości ciała oraz lepszym samopoczuciu po wykonaniu ćwiczeń.

Dynamika

W jodze utrzymuje się asany lub szybko przechodzi między nimi. Pilates jest bardziej rytmiczny. Ruchy w pilatesie są powtarzane od pięciu do dziesięciu razy, a każdy ruch jest ściśle kontrolowany. Ta metoda jest też nazywana „kontrolowanym przepływem”.

Joga skupia się na elastyczności i budowie siły ogółem, a celem pilatesu jest wzmocnienie mięśnia poprzecznego brzucha, mięśni skośnych, mięśni dolnej części pleców i dna miednicy.

Co wybrać? Jogę czy pilates?

Jestem gorącą zwolenniczką przetestowania obu aktywności przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Pamiętaj, że aktywność fizyczna ma Ci sprawiać mnóstwo przyjemności. Tylko wtedy naprawdę uda Ci się dotrzymać codziennej rutyny i zobaczyć efekty.

  • Wybierz jogę, jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie psychiczne, wspomóc walkę z lękiem i zadbać o linię ciało – umysł. Ćwiczenia oddechowe w jodze pomogą Ci skupić się na tym, co jest „tu i teraz”. Nauczysz się kierować oddechem do określonych obszarów w ciele i rozluźniać je.
  • Wybierz jogę vinyasę lub pilates, jeśli zależy Ci na spaleniu kalorii i budowaniu pięknej sylwetki. Niektóre ćwiczenia pilatesu możesz wykonywać na maszynach, dzięki czemu połączysz trening mięśni z treningiem cardio.

Uważam, że joga i pilates świetnie się uzupełniają. Pilates skupia się na budowaniu i angażowaniu silnych mięśni core, które mogą pomóc w efektywniejszym praktykowaniu jogi, dzięki wcześniej nabytej sile.

By Maja