trenerka.info logo
vegetables

Od lat fascynuje mnie zdrowe odżywianie. Moim zdaniem, receptą na długie i piękne życie, jest aktywność fizyczna, w tym joga i pilates oraz proste posiłki, które dodadzą Ci zdrowia i energii. Wierzę, że aby wyglądać dobrze i czuć się świetnie nie trzeba skrupulatnie liczyć kalorii. Zamiast tego warto skupić się na świadomym wyborze jak najlepszych składników, skupiając się na owocach, warzywach i źródłach białka.

W tym artykule przedstawię Ci 8 moich najlepszych wskazówek, dzięki którym każdy posiłek to prawdziwa uczta dla mojego ciała i ducha.

1. Ogranicz cukier, sól i niezdrowe tłuszcze

Czytaj etykiety! Cukier, sól i tłuszcze trans znajdują się w niezdrowych ilościach w większości gotowych produktów dostępnych na sklepowych półkach oraz w żywności fast food. Pierwszym krokiem ku Twojej zdrowej diecie powinna stać się rezygnacja z gotowych przekąsek, dań na wynos i wszelkich przegryzek, typu chipsy i ciasteczka.

Najwięcej cukry mają napoje gazowane i soki owocowe (sprzedawane w sklepach). Zrezygnuj z nich na korzyść wody i herbat ziołowych. Całkowicie odstaw ciasteczka, batoniki i słodkie płatki śniadaniowe. Znajdź alternatywę w postaci suszonych i świeżych owoców lub gorzkiej czekolady.

2. Zwiększ ilość warzyw

Jak zwiększyć ilość zjadanych warzyw w ciągu dnia? Dodawaj je do każdego posiłku, ewentualnie zamień na owoce. Podczas komponowania obiadu lub kolacji zadbaj o to, aby połowę talerza zajmowały właśnie warzywa – marchewka, brokuły, szparagi, szpinak i inne zielone liście, papryka, cukinia, kalafior… wybór jest naprawdę ogromny.

Warzywa możesz przemycać także do innych posiłków, także tych słodkich. Znasz przepis na ciasto z cukinii? A może masz ochotę na pizzę z kalafiora? Opanuj do perfekcji kilka warzywnych przepisów, aby zabłysnąć w kuchni i przekonać do jedzenia warzyw nawet najbardziej opornych.

3. Zainspiruj się ajurwedą

Zainspiruj się ajurweda

Ajurweda to tradycyjna medycyna indyjska, a jednym z jej elementów jest zwrócenie uwagi na sposób odżywiania – wszystko w zgodzie ze zdrowiem fizycznym, duchowym i psychicznym. Ajurweda pomoże Ci zrozumieć, jaki typ posiłków najbardziej odpowiada Twojemu organizmowi. Może okazać się, że zbawienne dla Twojego zdrowia i samopoczucia stanie się odstawienie ostrych potraw.

Ajurweda przykłada olbrzymią wagę do poprawnego trawienia, jedzenia w odpowiednich warunkach, bez pośpiechu, wykorzystując najlepsze, świeże i sezonowe składniki. Podkreśla także, że każdy smak potrawy (słodki, gorzki, kwaśny…) ma inny wpływ na nasz organizm.

4. Pokochaj gotowanie

Nie musisz spędzać długich godzin w kuchni, aby przygotować zdrowe, smaczne i zbilansowane posiłki. Przekonaj się, że kilka prostych składników, takich jak dojrzały na słońcu pomidor, z wysokiej jakości oliwą z oliwek i kilkoma listkami bazylii, może stworzyć ucztę, której nie powstydziłby się największy smakosz.

Gotując samodzielnie możesz wybierać składniki, których używasz do potrawy, dbać o odpowiednią proporcję białek, tłuszczy i węglowodanów oraz ograniczyć ilość zużywanej soli i cukru.

5. Pij dużo wody

Woda to życie, a my często zapominamy o nawodnieniu zastępując czystą wodę mineralną słodkimi napojami, zbyt dużą ilością kawy i czarnej herbaty lub zupełnie zapominając o regularnym nawadnianiu.

  • Noś przy sobie butelkę z wodą lub stwórz własne wody smakowe dodając do nich plasterki ogórka, borówki, maliny, truskawki, miętę lub cytrynę.
  • Skorzystaj z aplikacji, które przypomną Ci o piciu wody. Ogranicz alkohol i jeśli pijesz kawę lub herbatę, zrezygnuj ze słodzenia.

Nawodniony organizm to lepsze samopoczucie, zdrowa skóra i pięknie wyglądające włosy, więcej energii… to tylko krótka lista, ponieważ zalet jest dużo więcej!

6. Postaw na strączki

Strączki, takie jak fasola, soczewica, ciecierzyca czy groch to doskonałe źródło przyswajalnego białka nie tylko dla wegan i wegetarian. Cechuje je bogactwo składników odżywczych, żelaza, potasu, kwasu foliowego i aminokwasów.

Spożywanie strączków pomaga walczyć z ryzykiem zachorowania na choroby serca i dostarcza błonnika, który jest niezbędnym narzędziem do walki z nieprawidłowym poziomem cholesterolu, pomaga kontrolować wagę i stabilizuje częstotliwość wypróżnień. Ze strączków możesz zrobić dowolną potrawę – od rozgrzewających zup, przez nadzienie do naleśników, aż po gęste sosy i desery!

7. Jedz mniej niż więcej

Objadanie się to plaga naszych czasów. W wielu kulturach panuje przekonanie, że należy zjeść wszystko, co znajduje się na talerzu, nabierać na talerz duże porcje lub jeść na zapas. Świetnym przykładem rozsądnego podejścia do jedzenia są Japończycy. Przykładają oni dużą wagę do umiaru w jedzeniu.

Pomimo niewielkich porcji, ich dieta jest bardzo różnorodna, zrównoważona i pełna pożywnych składników, takich jak warzywa i owoce oraz białko. Zachęcam do stosowania japońskiej zasady hara hachi bunme, w której posiłki spożywa się tylko do poczucia się sytym w około 80%.

8. Zamień smażenie na pieczenie lub gotowanie na parze

Pozwól potrawom zachować jak największą wartość odżywczą stosując odpowiednią obróbkę termiczną. Koniec z frytkami smażonymi na głębokim oleju. Zamiast tego wybierz frytki z piekarnika!

Poznaj też dobrodziejstwo gotowania na parze. Czy wiesz, że to jeden z najzdrowszych sposobów przygotowywania potraw? Dzięki niemu zachowujesz wartości odżywcze, witaminy i minerały.

Pamiętaj o zdrowym podejściu do jedzenia

Nie pozwól, aby myślenie o jedzeniu stało się Twoją obsesją. Nieustanne liczenie kalorii i obsesyjne unikanie niezdrowych składników może negatywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie. Zamiast martwić się o to, ile kalorii ma deser, który spożywasz z przyjaciółmi ciesz się chwilą spędzoną z innymi i dokonuj lepszych wyborów (np. rezygnując z bitej śmietany na kawie mrożonej, wybierając mniejszą porcję ciasta lub dodając większą sałatkę do obiadu) zamiast zupełnie rezygnować z jedzenia na mieście.

By Maja