Moja motywacja – co mnie nakręca do działań?

  • 18 października 2016

Moja motywacja

Gdy zostałam poproszona o napisanie o swojej motywacji do Fit Magazynu, trudno było mi od razu jednoznacznie określić co tak naprawdę powoduje, że chcę być fit i chcę czuć się dobrze w swoim ciele. A może to właśnie te czynniki pchają mnie do przodu? To, żeby być w formie i żeby ciało nie odstawało od umysłu. Aby zachować zdrowie, które pozwoli mi sprostać temu co jeszcze przede mną. To mnie motywuje.

Ale nie zawsze moje motywacje były takie. One się zmieniają wraz z wiekiem, z doświadczeniami, z wartościami jakie wyznaje nastolatka a mama dwójki dzieci. W szkole uwielbiałam rywalizację, osiąganie wyników, najlepiej jeśli udawało się osiągać lepsze czasy od chłopaków – to był okres mojej przygody z lekkoatletyką. Lubiłam jeździć na zawody i to one były celem treningowym. Wspólne przygotowania z koleżankami, treningi, ale przy tym dużo śmiechu, zgrania i radości. No i dość często zdarzało się, że byliśmy zwalniani z lekcji, co stanowiło dodatkową motywację. W tym czasie temat sylwetki, wagi czy kultu ciała nie miał prawie żadnego znaczenia. Zwłaszcza, że przy codziennych treningach i braku komputerów, większość czasu spędzaliśmy w ruchu – jak nie w szkole, to na podwórku.

W liceum motywacja nieco się zmieniła. Wiek nastoletni, wtedy wydający się prawie dorosły, i związana z nim burza hormonów, powodował, że wygląd i ciało zaczęło odgrywać dość ważną rolę. Zaczęłam przywiązywać większą uwagę do odżywiania i do sportów, których celem było zachowanie szczupłej sylwetki. Cały czas byłam aktywna, wtedy dużo pływałam i układałam fit choreografie w domu na użytek własny 🙂 Ta motywacja z perspektywy czasu wydaje mi się najmniej użyteczna i niestety wiele dziewczyn w tym okresie życia cierpi na zaburzenia odżywiania. Lepiej szukać innych motywacji. A jakich? Przede wszystkim odnalezienia takiej formy ruchu, która sprawia najwięcej radości. I to też nie następuje od razu, dać sobie czas i niczego nie przyspieszać. Ale poszukiwania, rozwijanie zainteresowań, poznawanie ludzi pasjonatów, włączanie się do grup, to daje ogrom siły. Bo ludzie o podobnych zainteresowaniach, którzy mają wspólne cele, założenia i poglądy są najlepszym wsparciem i motywatorem do działań. Dlatego między innymi założyłam bloga www.trenerka.info, w którym motywuję do dbania o siebie, racjonalne odżywianie, regularną aktywność i znajdowanie w tym wszystkim celów, umiejętności godzenia obowiązków z przyjemnościami i wyrabianie w sobie zdrowych nawyków, które zakorzenią się w naszym życiu na zawsze.

ola-zelazo-motywacja2016-10-13-15-02-12-2

A co jest moją dzisiejszą historią motywacyjną? Moja rodzina – mąż i synowie, dla których chcę być sprawna fizycznie jak i intelektualnie, w równowadze i stabilności. Czuję się odpowiedzialna nie tylko ze siebie, ale przede wszystkim za dzieci. To czego ich teraz nauczę, jakie wzorce zachowań pokażę to mam nadzieję, zostanie w nich zakorzenione i z takim doświadczeniem i nawykami pójdą kiedyś w świat. Bycie mamą to duże wyzwanie. Tak jak przed zostaniem rodzicem większość energii i czasu koncentrowałam na sobie, tak teraz jestem odpowiedzialna za cztery osoby. Za naszą aktywność, odżywianie, wypoczynek, rozwiązywania większej ilości problemów. Ale co za tym idzie, mam również cztery razy więcej powodów do radości i dumy 🙂 A niedawno do naszej rodziny dołączył piesek. Wygląda więc na to, że motywacji na najbliższy czas nie zabraknie.


O mnie


Nazywam się Aleksandra Żelazo. Jestem mamą Krzysia i Olka, żoną i panią domu, blogerką i youtuberką. Poza tym jestem pasjonatką aktywności fizycznej, instruktorką fitnessu, kulturystyki oraz pilatesu. Po wielu latach treningów fitnessowych i biegowych zatrzymałam się i znalazłam dla siebie idealne miejsce do dalszego rozwoju – jest to joga. Regularna praktyka pozwala mi łapać równowagę między ciałem i umysłem, wyciszyć się i tak prowadzić treningi, żeby działały prozdrowotnie i dodawały jak najwięcej energii. Zapraszam na mój blog!