Dlaczego sportowy biustonosz jest konieczny podczas ćwiczeń?

  • 18 września 2015

Dlaczego sportowy biustonosz jest konieczny podczas ćwiczeń?

Ćwiczymy, trenujemy, realizujemy nasze sportowe pasje, rywalizujemy, chudniemy, nabywamy idealnej masy mięśniowej, wyzwalamy ogrom endorfin. I świetnie, o to chodzi w byciu aktywną. Jest jednak kilka ważnych aspektów, o których powinnyśmy wiedzieć przystępując do ćwiczeń. Jednym z nich jest odpowiednia ochrona biustu podczas treningów. I o tym dziś będzie mowa.

Na samym początku chciałam rozwiać wszelkie wątpliwości. Nie ma ćwiczeń, które powiększą piersi. Są one zbudowane z tkanki tłuszczowej i gruczołowej. Nie posiadają mięśni, natomiast są podtrzymywane przez mięśnie klatki piersiowej i cienką skórę. Kształt piersi i wygląd są uwarunkowane genetycznie. Mogą się zmieniać pod wpływem różnych czynników, np. gwałtownymi wahaniami wagi spowodowanymi m.in. kuracjami odchudzającymi. Niestety drogie Panie, chcąc zrzucić nadmiar kilogramów, musimy liczyć się z tym, że tkanka tłuszczowa również będzie znikać z piersi. Czyli biust będzie mniejszy, i to najczęściej w pierwszym etapie odchudzania. Szkoda, że tak to zostało wymyślone. Jednak bez względu na kształt i wielkość piersi musimy poświęcić im sporo uwagi, na bieżąco kontrolować i pielęgnować.

Sport powoduje szczególne obciążenie dla biustu. Podczas aktywności jest on narażony na duży ruch, drgania i przeciążenia. W wyniku takich ruchów rozciąga się tkanka, z której zbudowane są piersi, na skutek czego tracą one jędrność, elastyczność i zmieniają kształt. Co ważne, raz rozciągnięta tkanka nie wróci do swoich wcześniejszych kształtów. Dlatego najważniejszym celem jest zapobieganie jej rozciąganiu.

Warto zdawać sobie sprawę, że podczas aktywności fizycznej piersi poruszają się z różną intensywnością i częstotliwością. Na przykład podczas biegu biust unosi się przy każdym kroku o 9 cm. Oznacza to, że krótki bieg na 1 km oznacza 84 m dla piersi. A co jeśli szykujemy si ę do maratonów? Bez względu na to jaką dyscyplinę sportu uprawiamy musimy zadbać o najlepsze warunki dla naszych piersi. Aby efekty się utrzymywały i nasze piersi pozostały na długi czas w dobrej kondycji biustonosz sportowy powinien być noszony konsekwentnie – w trakcie każdej aktywności, takich jak: rower, nordic walking, wędrówki piesze, fitness, wspinaczka i wszystkie inne dyscypliny.

I tu mam dobrą wiadomość. Możemy ochronić i podtrzymać piersi zachowując sprężystość tkanki łącznej. Pomoże nam w tym profesjonalny biustonosz sportowy, który ograniczy ruchy biustu. Specjaliści od badania zagadnień sportowych z Uniwersytetu Portsmouth odkryli, że podtrzymujący biustonosz sportowy amortyzuje drgania i ogranicza ruchy biustu o 74% podczas gdy zwykły biustonosz jedynie o 38%.

Sama nie wyruszam na ćwiczenia bez odpowiedniego biustonosza sportowego. Muszę mieć zapewnioną swobodę ruchu, bez ograniczeń i bez zaprzątania sobie głowy czy nie przesunęło mi się ramiączko. Ważne, żeby biustonosz odprowadzał pot i nie wrzynał się w ciało. Ponadto powinien sprawdzać się podczas ćwiczeń z paskiem monitorującym tętno i ładnie wyglądać.

Ostatnio testowane przeze mnie biustonosze sportowe to Anita Active www.anita.com Spełniają one wszystkie wyżej opisane wymogi. Firma posiada ponad 100 letnie doświadczenie i nieprzeciętne zaangażowanie w doskonalenie swoich produktów. W zależności od aktywności jaką wykonujesz, możesz wybrać stanik o różnym stopniu podtrzymania: maximum support, firm support czy light support. Szeroki zakres rozmiarów pozwoli dobrać biustonosz wszystkim Paniom. Po założeniu od razu ma się poczucie, że żaden trening nie będzie w stanie zagrozić naszym piersiom i na czas treningu będzie można o nich zapomnieć, wiedząc że są odpowiednio chronione. Materiał jest lekki, oddychający i przewiewny. Bardzo podobają mi się wyprofilowane ramiączka, kolorystyka i to że miseczki są bezszwowe. Nawet po założeniuobcisłej koszulki stanik nie będzie się odznaczać.

A zatem Drogie Panie, bądźmy aktywne, dbajmy o jędrne ciało i o piękne, kształtne piersi.


O mnie


Nazywam się Aleksandra Żelazo. Jestem mamą Krzysia i Olka, żoną i panią domu, blogerką i youtuberką. Poza tym jestem pasjonatką aktywności fizycznej, instruktorką fitnessu, kulturystyki oraz pilatesu. Po wielu latach treningów fitnessowych i biegowych zatrzymałam się i znalazłam dla siebie idealne miejsce do dalszego rozwoju – jest to joga. Regularna praktyka pozwala mi łapać równowagę między ciałem i umysłem, wyciszyć się i tak prowadzić treningi, żeby działały prozdrowotnie i dodawały jak najwięcej energii. Zapraszam na mój blog!